Az idei év számomra a megújulás időszaka. A cukrász továbbképzés mellett szeretnék sok újat kipróbálni és új ötleteket megvalósítani. Ezúttal egy kedves ismerősöm ihletésére és biztatására készítettem el egy különleges úgynevezett Croquembouche1 (avagy profiterol) tortát grillázs alapon.
Az alapötlet már tavaly nyáron megfogalmazódott bennünk. Egy meleg délutánon limonádézgatás mellett ötletelgettünk, milyen újdonsággal lehetne a vásárlóimat elkápráztatni. Az eredmény pedig a profiterol torta lett, amely kombinálja a kis fánkocskákat (profiterolokat2) egy grillázs tortával.
A torta megvalósítása tavaly nyáron idő hiányában sajnos elmaradt (hisz akkor már gőzerővel dolgoztunk a Grillázs Mézeskalács műhelyen), de most eljött az idő, bátorságot vettem magamon és nekiálltam. Ha őszinte akarok lenne, be kell vallanom, hogy nem volt egyszerű.
Azt, hogy jól sikerül e a profiterol tésztád, több tényező is befolyásolja. Így különösen fontos, hogy jól kell ismerni a képviselőfánkok (égetett tészták) készítésének fortélyait. Én ezen a területen szerencsésnek mondhatom magam, mivel egyrészt a cukrásziskola szakmai segítséget adott ebben, illetve nálunk gyerekkorom óta minden ünnepkor anyukám képviselőfánkja volt a sláger. Bőven volt rá alkalmam, hogy ellessem tőle a fánkocskák készítésének csínját-bínját.
Így hát nekiálltam. A biztonság kedvéért tartottam egy főpróbát, amit nem másnak, mint a legszigorúbb zsűrinek, a keresztgyermekeimnek mutattam be. Az elején rendesen izgultam, hogy hogyan fog nekik ízleni, hisz ők igazán kemény bírák. De pont ezt szeretem bennük, hogy ami a szívükön, az a szájukon is. Így hát a tőlük kapott bók és elismerés mindennél többet jelent.
Reakcióik nagy megnyugvással töltöttek.
Ahogy törték és ették az apró fánkdarabkákat, láttam az elégedettséget az arcukon, amit hamarosan a szóbeli megerősítés követett…
Keri ez isteni finom
A másik keresztgyerekem pedig ezt megerősítve azt mondta:
Nekem is csinálj ilyet legközelebb kérlek!
Kell ennél több elismerés egy kezdő cukrásznak?
No de hogyan is készül ez az édes, rabul ejtő nyalánkság, a profiterol torta.
A zsiradékot, folyadékot sóval és cukorral nyílt lángon felforraljuk, majd a forrásban lévő anyaghoz állandó keverés közben hozzáadjuk a lisztet. További hevítés során a tésztát reszteljük, fakanállal keverjük, vigyázva, hogy oda ne égjen.
Levéve a tűzről, egyenként adjuk hozzá a tojásokat. A mennyiség függ a tojások méretétől, a liszt minőségétől, a resztelés mértékétől. Minél keményebb a tészta, annál üregesebb lesz a belseje és annál nagyobb repedések keletkeznek a felületén.
A tésztából nyomózsákból diónyi halmokat nyomunk egy sütőpapírral bevont sütőlapra, aminek a tetején lévő csúcsot vizes kézzel lenyomjuk.
Sütéséhez forró, gőzös sütést alkalmazunk, ahol az első 15-20 perc 200-210 fokon, (itt a kéregképződés fontos, ne nyissuk tehát ki a sütőajtót). A következő 10-15 percre, ahol már csak a szárítás a lényeg, a hőmérsékletet 160-170 fokra redukáljuk.
Miután kivettük a sütőből alul egy kis lyukat nyomunk a tésztába, hogy a forró gőz távozni tudjon. Később itt töltjük be a krémet. Én ezt egy díszítőcsővel végzem.
A pudingport a tojássárgával és kis tejjel elkeverjük. A többi hozzávalót (a vaj kivételével) feltesszük főzni, majd hozzáöntjük a tojásos, pudingos keveréket és állandó keverés mellett besűrítjük. A végén belekeverjük a vajat. Még melegen átturmixoljuk, hogy sima krémet kapjunk. Egy kis felvert tejszínhabbal lehet dúsítani és lágyítani a krémet.
Egy nyomózsák segítségével megtöltjük a tésztákat azon a kis lyukon keresztül, amin kiengedtük a gőzt.
A cukrot felmelegítem kb.140-150 fokosra, majd a tűzről levéve belekeverem az aprított diót. Elkeverem, kiborítom egy sütőpapírra és megformázom.
Miután minden hozzávalót elkészítettem, összeállítom a tortát. Előzőleg kartonból csináltam egy kúpalakot és azt raktam körbe a fánkocskákkal. A fánkocskák megfelelő elhelyezése is sok tapasztalatot, amíg olyan lesz, amilyet szeretnénk. A profiterolok ragasztását olvasztott cukorral csináltam. Ebben a lépésben gyorsnak kell lenni és mindent pontosan meg kell tervezni és kezünk ügyébe készíteni, hisz a cukor gyorsan odaéghet vagy megköthet.
Sokan használnak a torta bevonására, cukorból szálakat, nekem ez még annyira nem megy,így én tojásfehérje és porcukor keverékéből készített royal icing virágokkal díszítettem.
A grillázs díszítésére egy tojásfehérjéhez 18-20 dkg porcukrot és pici ecetet habbá verünk és ezzel díszítjük.
Végeredmény egy nagyon mutatós és finom torta. A főpróba után természetesen elkészült az igazi remekmű, amit egy jó barát szülinapjára készítettem. Nagy örömömre a torta mind a gyerekek mind a felnőttek nagy kedvence volt. Nem is csoda, hisz ahogy letörjük ezeket a kis gombócokat a tortatestből, majd beleharapunk és a finom vaníliás krém keveredik a szánkban a pirított cukorral… Hmmm, egyszerűen mennyei.
Nagyon örültem végül is, hogy belevágtam ebbe a munkába, mert sokat tanultam belőle. A jó munkáért küzdeni kell, az elismerést nem egyszerű megszerezni. De ha szívvel-lélekkel csinálod és megteszel mindent, akkor a siker garantált. És ezekért az pillanatokért érdemes csinálni, kísérletezni, újabb és újabb ötleteket megvalósítani.